Açlıktan ölmek üzere olan Suriyeli bebeği emzirdi

Binlerce Suriyeli mülteci, yetkililerin sınır kapısını açmasından sonra Tel-Abyad bölgesindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye geldi. Sırtlarında çuvalları ve çocuklarıyla Akçakale sınır kapısından Türkiye topraklarına giriş yapan Suriyeliler, Haziran 2015’in başından bu yana illegal olarak sınırı geçiyorlardı.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin sınırı kapatması ve sadece acil vakaların girişine izin verileceğini belirtmesine rağmen Akçakale’deki yerel yetkililer 14 Haziran’da Suriyelilerin kabul edilmesi için Ankara’dan onay alındığını belirtti.

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, 1-13 Haziran arasında 13 bin 434 kişinin Suriye’den Türkiye’ye geldiğini açıkladı. 14 Haziran’da ise yaklaşık 12 bin Suriyeli Türkiye’ye giriş yapmış ve bunların sadece 2 bin 500’ünün kayıtları alınmıştır. Şuan sınırın Tel-Abyad tarafında ise 10 bine yakın Suriyeli beklemediği saha ekiplerimiz tarafından bildirilmiştir. Diğer yandan Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre sınırı geçen Suriyelilerin çoğunluğunun Arap ve Türkmen olduğu belirtilmiştir.

IMPR Humanitarian Acil Müdahale ekibi ise bir yandan temel ve acil ihtiyaçları belirleyip karşılamak diğer yandan ise sınır geçişi sırasında ayrı düşmüş kişileri birleştirmek için krizin başlangıcından beri Akçakale’de çalışmalarına devam emektedir. Özellikle 14 Haziran’da Suriyeliler tel örgüleri aştığını ancak hendek olduğu için Türkiye tarafına geçemediklerini belirten ekiplerimiz, güvenlik güçlerinin bölgeyi koridora aldıktan sonra sığınmacıların gümrük sahasına alınıp kayıtlarının ve sağlık taramalarının ve aşı işlemlerinin yapıldığını belirtmiştir.

Özellikle hava sıcaklığının 35 dereceye kadar ulaşması nedeniyle su dağıtımı yapan acil müdahale ekibimiz, diğer yandan kaybolan veya refakatsiz çocukların ailelerinin bulunması ve bir araya getirilmesi noktasında önemli rol oynamaya devam etmektedirler.

Yapılan ihtiyaç çalışması sonucunda, kamplara yerleşmeyen ve Türkiye tarafından akrabaları olmayan ailelerin barınak ihtiyacı olduğu, hijyen ve gıda malzemelerinin birincil ihtiyaçlar içerisinde yer aldığı tespit edilmiştir. Diğer yandan ekiplerimiz gelen ailelerin acil durumda psikososyal desteğe ihtiyaçları olduğunu belirtmektedir.

Bir Mülteci Bebek: Nizar El Halil

Nizar, annesini sınırı geçerken kaybetmiş bir bebek. Henüz 6 aylık olan Nizar, yolda annesi Emel El Halil’i kaybettikten sonra babaannesi ile birlikte Akçakale’den sınırı geçtikten sonra açlık ve sıcak hava nedeniyle ölme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı 14 Haziran’da.  Durumu fark eden acil müdahale ekibimizden bir kadın ise Nizar’ı emzirerek onun ihtiyaçlarını karşıladı. Durum ajanslara şöyle yansıdı:

“Telabyad’taki PYD, koalisyon ülkeleri ve IŞİD arasında yaşanan savaştan kaçarak Akçakale’ye sığınan ve henüz 5-6 aylık olan Nizar El Halil bebeğin başına gelenler yürekleri burktu. Annesi Emel El Halil ve babaannesi ile beraber Türkiye’ye geçmek üzere iken yolda annesini kaybeden minik bebek, açlıktan ölmek üzere iken IMPR insani yardım kuruluşu üyesi kadın tarafından emzirildi. Bebeği emzirdikten sonra bebeğin temel ihtiyaçlarını da karşılayan yardımsever kadın, bu tavrıyla örnek bir duruş sergiledi. Bir anne şefkatiyle hiç tanımadığı bir bebeği emzirerek örnek tavır sergileyen yardımsever kadın, yaptığı bu hareketi karşılıksız yaptığını ve elinden gelseydi yardıma muhtaç olan diğer insanlara da yardım edeceğini söyledi.

Yolda yaşadığı sıkıntıları anlatan yaşlı kadın ise, gelinini kaybettiğini ve torununun yardım görevlisi tarafından emzirildiğini belirterek, gelininin bulunması için yetkililerden yardım istediğini ifade etti.

Yaşlı kadın, “Biz günlerdir Telabyad ile Akçakale sınırında güneşin altında bekliyoruz. Telabyad ve çevresinde savaş var. O yüzden orada kalamadık. Bugün bize yol açıldı ve Türkiye tarafına geçtik ama yolda iken gelinim kayboldu. Onu çok aramamıza rağmen bulamadık. Torunum da sürekli ağlıyor. Burada bir başımıza kaldık. Gelinimin bulunması için yardım bekliyorum.” dedi.

Sizin desteklerinizle Tel-Abyad’tan gelen Suriyeli ailelere daha fazla yardım edebiliriz. Destekleriniz ve bilgi için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

IMPR Humanitarian Akçakale Acil Müdahale Ekibi, Ofis Adresi:
Süleyman Şah Mahallesi Kızılay Sokak No:21/A Kat 1 Daire No:4 Akçakale/Şanlıurfa

Check Also

Kamuoyuna Duyurulur

IMPR olarak,  kuruluşumuzdan günümüze olduğu gibi, gelecekte de demokrasi, insan hakları ve milli irade tarafından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir