Ankara Sanayi Odası’nda Geçici Koruma Altındaki Yabancıların Çalışma Hayatına Katılımı Semineri

Ankara Sanayi Odası ve IMPR Humanitarian ortaklığında düzenlenen ve BMMYK ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen Geçici Koruma Altındaki Yabancıların çalışma hayatına katılımı semineri Ankaralı iş adamları tarafından ilgiyle karşılandı.

Ankara Sanayi Odası’nın konferans salonunda düzenlenen seminere çeşitli sektörlerden 70’e yakın iş adamı ve yönetici katıldı. Seminerin gündeminde Geçici Koruma Altındaki Yabancıların Türkiye’deki istihdamı vardı. 15 Ocak’ta yürürlüğe giren Geçici Koruma Altındaki Yabancılara Yönelik Çalışma İzni düzenlemesini tanıtmak için organize edilen seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren IMPR Humanitarian Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan, Türkiye’nin insani koruma alanında uluslararası topluma öncülük etmenin ötesinde önemli bir örnek de oluşturduğunu vurguladı. Ayhan konuşmasının devamında Türkiye’nin devlet, iş adamları ve toplumuyla geçici koruma altındaki kesimlerin toplumsal ve çalışma hayatına katılımı konusunda büyük bir çaba ve özveri gösterdiğini, tarihin de mağdurlarının yanında saf tutanları her zaman iyi bir şekilde andığını ifade etti. IMPR Humanitarian olarak insani alanda 22 ilde yürütülen farklı çalışmalara dikkat çeken Ayhan, Ankara Sanayi Odası Başkanlığı ve üyelerine de konuya yönelik göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür etti. Toplantının açılış konuşmasında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği‘nin Türkiye programları hakkında da bilgi BMMYK temsilcisi Damla Taşkın’da BMMYK’nın IMPR ve Çalışma Bakanlığı’nın ile birlikte yürüttüğü projeyi kurumsal olarak oldukça önemsediklerini belirtti.

Açılış Konuşmalarının ardından IMPR Humanitarian Ankara Yetkinlikler Proje Yardımcısı Pınar Odabaşı Geçici Koruma Altındaki yabancıların çalışma haklarına erişimi konusunda sunumyaptı. Geçici Koruma Altındaki Yabancıların İstihdamına yönelik çalışma izni düzenlemesinin anlatılmasının ardından eğitim semineri soru cevap kısmıyla sürdü.

Sanayicilerin sorularına doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı adına toplantıya katılan Sayın Mehmet Doğan, IMPR Humanitarian yetkileri ve BMMYK yetkilisi cevap verdi. Sayın Doğan iş adamlarından ve sektör temsilcilerinden gelen soruları ayrıntılı bir şekilde cevapladıktan sonra seminerin kapanış konuşmasında katılımcılara ayrıca teşekkür ederek, Bakanlığın her zaman sanayicilerimizin yanında olduğu ve konu hakkında gelebilecek tüm soruları da kendilerine her zaman iletilebileceğini ifade etti.

Check Also

IMPR Humanitarian Ofislerinde Staj Fırsatı

IMPR Humanitarian ülkemizde ve uluslararası alanda her geçen gün önemi artan insani yardım çalışmaları konularında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir