Çocuk Evlilikleri #IDONT

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü ve çocuk evliliklerinin sevgiyle bir ilgisi yok. Selfie’ni çektikten sonra  #IDONT hashtagini kullanarak sosyal medya hesabında paylaşarak çocuk evliliklere karşı destek verebilirsin. Sen de sesini yükselt!

Her yıl dünya genelinde 18 yaşın altında 15 milyon kız çocuğu evlendiriliyor. Gelişen dünyada her 9 çocuktan biri 15 yaşından önce evlendirilirken, her 3 çocuktan biri 18 yaşından önce evlendiriliyor. Dünya genelinde en fazla çocuk evlilikleri Sahra Altı Afrika ülkelerinde görülüyor ve nüfusun büyüklüğü nedeniyle en fazla çocuk evlilikleri Güney Asya’da. Çocuk evlilikleri dünya genelinde toplumsal cinsiyet rolleri, gelenekler, yoksulluk durumu ve psikolojik/cinsel saldırı riskinden korunma gibi nedenlerle yaşanıyor.

istatistik

20ülkePsikolojik ve duygusal olarak eş ve anne olmaya hazır olmayan kız çocukları gebelik ve doğum tehlikesiyle, HIV/AIDS riskiyle ve aile içi şiddet ile karşı karşıya kalıyor. Çocuk gelinler travma sonrası stres ve cinsel istismar gibi durumlara maruz kalarak umutsuz ve arada kalmış hissediyorlar. Ekonomik imkânlar ve eğitime sınırlı erişim nedeniyle çocuk evlilikleri genellikle yoksullukla orantılı artış gösteriyor. Bu nedenle ergen kız çocuklarının eğitimi evlilik yaşını arttırmada kritik rol oynuyor.

Çocuk evlilikleri 8 milenyum gelişim hedeflerinin (8 Millenium Development Goals – MDGs) altısını doğrudan engelliyor. Basitçe söylemek gerekirse çocuk evlilikleri devam ettiği sürece uluslararası toplum küresel yoksulluğu azaltmak için verdiği taahhütleri yerine getiremeyecek.

Erkek çocuklar, çocuk evliliklerinden bazen etkilenirken kız çocukları buna orantısız olarak etkileniyor ve çocuk evliliklerinin büyük çoğunluğunu kız çocukları oluşturuyor. Çocuk evlilikleri kız çocukları üzerinde eşitsizlik, şiddete maruz kalma riski, sağlık ve eğitime ulaşım tehlikesi arttırıyor.

Medyada farkındalık çalışmaları yaparak, kız çocuklarının eğitime erişim imkanını kolaylaştırarak, gençleri değişim için aktivizm konusunda destekleyerek, ulusal yasaların çocuk hakları sözleşmesine uyumlu hale getirilmesini ve minimum yasal evlilik yaşının düzenlenmesini sağlayarak ve teşvikler aracılığıyla çocuk gelinlerin artması engellenebilir.

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü ve çocuk evliliklerinin sevgiyle bir alakası yok. Selfie’ni çektikten sonra  #IDONT hashtagini kullanarak sosyal medya hesabında paylaşarak çocuk evliliklere karşı destek verebilirsin. Sen de sesini yükselt!

Check Also

IMPR Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan: “Suriyeli de bizden biri!”

Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi kararının hem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir