IMPR Humanitarian Rapor: Bölgedeki Ezidilerin Durumu

IŞİD’in Şengal (Sincar) bölgesine saldırmasıyla birlikte Şengal Dağı’na kaçan Musul’un civar köylerinde ve Şengal’in Türkiye sınırına yakın tarafında yaşayan Ezidiler daha sonra Peşmerge kuvvetleri, YPG ve PKK tarafından açılan güvenlik koridorundan geçerek Zaho’ya ulaşmışlar; pasaportu olanlar buradan Türkiye sınırını geçmişler, pasaportu olmayanlar ise illegal yollardan Beytü’ş Şebab, Uludere güzergahını kullanarak Silopi’ye varmışlardır. Ezidiler genel eğilim olarak Silopi, Şırnak/Cizre, Şanlıurfa/Viranşehir, Diyarbakır ve Mardin/Midyat bölgelerine yerleşmişlerdir.

IMPR Humanitarian olarak Ezidilerin Türkiye’ye giriş yapmalarından itibaren çalışmalara başlamış 16-18 Ağustos 2014 tarihleri arasında ise IMPR Humanitarian Kriz Masası olarak sahaya çıkarak kapsamlı bir rapor hazırlamış bulunmaktayız.

IMPR Humanitarian ekipleri 18 Ağustos’ta Viranşehir’de bulunan Ezidi sığınmacılara yönelik psiko-sosyal aktiviteler (yüz boyama, el baskısı, el işi, resim aktiviteleri) yapmış, çocuklara balon, süt ve çikolata dağıtımı gerçekleştirilmiş, sığınmacıların ihtiyaçları doğrultusunda 381 kişiye hijyen paketi dağıtılmış, Ezidi ailelerin vaka incelemesi yapılmış ve bu doğrultuda durumları tespit edilmiştir.

IMPR Humanitarian Kriz Masası gerekli olan tüm bilgi ve bölgedeki koordinasyonların sağlanmasında her türlü desteği vermeye hazırdır.

  • [PDF] Silopi‘deki Ezidiler Hakkında Rapor
  • [PDF] Cizre‘deki Ezidiler Hakkında Rapor
  • [PDF] Viranşehir‘deki Ezidiler Hakkında Rapor
  • [PDF] Diyarbakırdaki Ezidiler Hakkında Rapor
  • [PDF] Batman’daki Ezidiler Hakkında Rapor (Güncelleme: 02/09/2014)

Check Also

IMPR Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan: “Suriyeli de bizden biri!”

Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi kararının hem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir