IMPR Humanitarian’dan “Birlik ve Yardımlaşma” İftarları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin desteğiyle ile IMPR Humanitarian tarafından Ankara, İstanbul, Bursa, Şanlıurfa ve Mersin’de iftar yemekleri düzenlendi. Yerel halk ile Suriyeli ailelerin büyük ilgi gösterdiği iftar etkinliklerine valilikler ve belediye başkanlıklarının yanı sıra pek çok sivil toplum kuruluşu yetkilisi ve basın mensupları da katılım gösterdi. Ramazan ayının son haftası ve Kadir gecesinde düzenlenen iftar programlarına yaklaşık 5.000 kişi katılım gösterdi.

IMPR Humanitarian Ankara, Mersin, Istanbul, Şanlıurfa ve Bursa’da sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde iftar verdi, sığınmacı aileler ve halk aynı sofralarda birlik, yardımlaşma ve beraberlik mesajı verdi.

Iftar Program in Bursa

Bursa’daki iftar programının açılış konuşmasını yapan Bursa Valisi İzzettin Küçük: “Mülteciliğin, vatanını terk etmek zorunda olmanın, evini barkını terk etmek zorunda olmanın ne olduğunu çok iyi biliyorum.” diyerek Suriyelilerin yaşadıkları durumu anladıklarını ifade etti. İftar gecesinde konuşan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ise: “Bu sofranın etrafında sizinle paylaştığımız bir hurmanın, bir bardak suyun, gösterişli Ramazan sofralarından çok daha kıymetli olduğunun farkındayız” dedikten sonra Kadir gecesinin önemine ve toplantıyı düzenleyen BMMYK ve IMPR Humanitarian’a insanları bir araya getirmeye vesile oldukları için teşekkür etti. Yıldırım Belediyesi Spor merkezinde düzenlenen iftar programına yerel otoriteler ve önde gelen sivil toplum kuruluşlarından da temsilciler katıldı. IMPR Humanitarian ekibi, iftar programında Geçici Koruma Altındaki Yabancılara yönelik çıkarılan çalışma izinlerine değinerek, yapılan son düzenlemelerle ilgili broşür dağıttı ve bilgilendirici faaliyetlerde bulundu.

Iftar Program in Bursa

Açılış konuşmasında gerçekleştiren IMPR Humanitarian Kurumsal Politika Belirleme Başkanı Yüksel Yeni “Bu mübarek günde özellikle Kadir Gecesinde Bursa’da birlikte olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Bu mübarek günde bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Valimiz, Belediye Başkanlarımız ve değerli halkımız ve Suriyeli kardeşlerimize hayırlar dileriz” dedi.

IMPR Humanitarian’ın Mersin’deki İftar Programı

İl Müftü Yardımcısı Feramuz Beydoğan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Muhammet Çiftçi, Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı Bedrettin Gündeş, Yenişehir Ak Parti İlçe Başkanı Muhammet Fatih Seyit, Suriye Sosyal Topluluğu Başkanı Dr. Omar Al Abdullah, birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve okul müdürünün de katıldığı iftar törenine rağbet büyüktü. Yaklaşık 800 kişinin katıldığı iftar yemeği, Mersin İl Müftü Yardımcısı Feramuz Beydoğan’ın iftar duası ile başladı.

Iftar Program in Mersin

İftar yemeğinde Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin koruma ve himayesi ve yeni çıkan Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Çalışma İzinleri hakkında bilgi verildi. Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin yasal hakları ile ilgili son düzenlenmelerle ilgili dağıtılan broşürler, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. IMPR Humanitarian adına açılış konuşmasını gerçekleştiren Zerrin Mor ise yerel otoritelere ve halka çalışmalarına verdikleri destekten dolayı teşekkür etti, IMPR Humanitarian olarak tüm ülke de yardım ve destek programlarını daha da artırarak devam ettireceklerini ifade etti.

IMPR Humanitarian Ankara İftar Toplantısı

IMPR Humanitarian, BMMYK ve ÇSGB’nın desteğiyle Ankara’da düzenlediği iftar programını Siteler bölgesinde halk pazarının yanı başında gerçekleştirdi. Yaklaşık 1200 kişinin katıldığı iftar programında yerel halk ile Suriyeliler arasındaki işbirliği, hayırseverlik ve yardımseverlik konuları gündeme geldi. İftar programı sırasında IMPR Humanitarian’ın Sitelerdeki koruma/himaye ofisi tanıtılarak, faaliyetlerinden bahsedildi. İftar öncesi, Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere yönelik çalışma izinleri ile ilgili son düzenlenmelere yönelik dağıtılan broşürlere katılımcıların ilgisi büyüktü. Suriyeliler ile beraber yerel halkın, yerel otorite ve STK’ların katıldığı iftar programında birlik, beraberlik ve yardımlaşma mesajı verildi. IMPR Humanitarian Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan yaptığı konuşmada herkesin bir sınavdan geçtiğini milletlerin de sınavlardan geçtiğini ve bugün Kadir Gecesi öncesi halk pazarında verilen birlik beraberlik ve paylaşım resminin oldukça anlamlı olduğunu ifade etmiştir.

Iftar Programme in Ankara

IMPR Humanitarian İstanbul İftar Programı

IMPR Humanitarian İstanbul ofisinde BMMYK desteğiyle yürüttüğü yabancıların çalışma izni ve himaye konularındaki çalışmaları kapsamında Suriyeli aileler ve yerel otoritelerin katılımıyla bir iftar programı düzenledi. İftar yemeğine Suriyeli aileler yoğun ilgi gösterdi. IMPR Humanitarian ekibi iftar sırasında, ailelerle birlikte, hem İstanbul ofisinin faaliyetlerinden hem de Suriyelilere yönelik çıkarılan yeni çalışma izinleri prosedüründen bahsetti.  Çocukların da katıldığı etkinlikte, renkli görüntüler ortaya çıktı.

Iftar Programme in İstanbul

IMPR Humanitarian Şanlıurfa İftar Toplantıları

IMPR Humanitarian, Şanlıurfa Eyyübiye’de 4 senedir faaliyet gösteren IMPR Humanitarian Urfa Toplum Merkezinde, IMPR Humanitarian çalışanlarının, Suriyelilerin, yerel otoritelerin ve uluslarası STK’ların katılımıyla iftar yemeği düzenledi. Yerel halk, Suriyeliler ve insani alanda faaliyet gösteren kurumları kaynaştırmayı amaçlayan iftar yemeği sonrası, IMPR Toplum Merkezinde Ramazan aktiviteleri düzenlendi. İftar Programının açılış konuşmasını gerçekleştiren IMPR Humanitarian İnsani Programlar Direktörü Ümit Algan, Ramazan’ın tüm ümmet için anlamına değindikten sonra, kurum olarak temel misyonlarının daha iyi çalışıp, halkımızın bize verdiği desteğe layık olmak olduğunu ifade etmiştir. IMPR Humanitarian her yıl düzenli olarak Ramazan ayında 30 gün süren Ramazan aktiviteleri düzenlemekte ve özellikle çocuklar ve gençler tarafından etkinlikler büyük rağbet görmektedir.

IMPR Humanitarian merkezi Ankara’da olan ve Türkiye’nin dört bir yanında, 30’dan fazla fazla ilde faaliyet gösteren bir insani yardım kuruluşudur. Toplum Merkezleri, Kadın Merkezleri’nın yanı sıra  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile birlikte yürüttüğü Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere yönelik Koruma ve Himaye projesi kapsamında hem ev ziyaretleri ile ihtiyaç tespitini yerinde yapmakta, hem de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler için çıkarılan çalışma izni düzenlemesi ile ilgili bilgilendirme faaliyetlerine devam etmektedir.

IMPR Humanitarian Flickr’de

IMPR Humanitarian's Iftar Programmes - 2016

Check Also

Kamuoyuna Duyurulur

IMPR olarak,  kuruluşumuzdan günümüze olduğu gibi, gelecekte de demokrasi, insan hakları ve milli irade tarafından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir